befektetési gondolkodás a cégen túl

gazdaság, üzleti ötlet
szerző: Országh Mihály, K&H családi vállaltok klub előadása, 2025.02.19.
A befektetés mindig preferencia kérdése, vagyis, hogy mit várunk el a befektetéstől: izgalmat, hozamot stb. A legfontosabb szempont, hogy a cégvagyon és a magánvagyon legyen elkülönítve, hiszen a cég érdeke is ezt kívánja. A céges tőkemegtérülés függ a külső források mértékétől. A belső tőke és a külső hitel optimumára kell törekedni, ráadásul koncentrációs kockázatot is jelent, ha minden pénzt a cégben tartunk! A jövő is bizonytalan, ezért nem szabad mindent egy lapra feltenni.

De vajon mennyire növeli a befektetett tőke megtérülését, ha külső forrást is bevonunk? Exponenciálisan növekszik az eszközmegtérülés. Nagyarányú külső forrással megtérül a pénzünk, az ingatlanbefektetők is ebből élnek. A vérbeadott irodaházaknál akár 80% is lehet a külső forrás! Ám ezzel párhuzamosan a csődkockázat is nő.

Tail risk: fekete hattyú esemény, ami egy alacsony valószínűségű eseményt jelöl, mely ritka, ám komoly hatást gyakorol az életünkre. Jó példa erre a 2008-as válság, ami alapfeltételezéseket kérdőjelezett meg. A biztosítókat nem, de a bankokat nagyon megütötte: az ingatlanpiac összeomlása sokkot okozott a bankrendszerben. Seneca hozzáállása a tail risk gondolkozásnál is segít:

„Képzeld el a legrosszabb kimenetelt és barátkozz meg vele, akkor nem fogsz szorongani!” (Seneca)

Gyakorlati szempontok

  • A vagyon legnagyobb ellensége az infláció. Az infláció kumulatív hatása exponenciális, mely ellene megy a lineáris emberi gondolkodásnak.
  • A világon ma minden megoldást a problémákra a pénznyomtatás jelenti, így visszajött az infláció kora és velünk is fog maradni még egy jó darabig.
  • Legjobb stratégia, ha a pénzünk 50%-át kötvényben, 50%-át pedig részvényben tartjuk. Az állampapírpiaci hozam jelenleg itthon 6,5%. Ha a kötvényhozam efölött van, akkor felülsúlyozhatunk és a pénzünk akár 75%-át is tarthatjuk kötvényben, amikor pedig leesnek a kötvényhozamok, akkor érdemes átsúlyozni és a pénzünket inkább részvényben tartani, így lehet magasabb hozamot elérni. Ez egy stabil portfóliószemlélet.
  • A költségek minimalizálása is egy jó stratégia.
  • ETF-ek világa: könnyen kereskedhető értékpapírok alacsony költségszerkezettel, melyek lehetőséget adnak bármilyen befektetés elvégzésére alacsony díjjal. Példa az ETF-ekre: QQQ, VOO, SCHD – mind 10% fölötti hozamokat biztosított, ezutóbbi a legtöbbet.
  • Investing website: finviz.com, gurufocus.com
  • Intelligens befektetés (Warren Buffet): az értékalapú befektetéshez meg kell határozni a belső értéket (részvényár/eszközérték + szabad cash flow) és a biztonsági tartalékot (amit az alulértékeltség jelent).
  • Értékközpontú ETF: VTV, ami 10,75%-ot és a XLE, ami 15,4%-ot hozott tavaly. Ebben a gondolkodási keretben pl. a bitcoin szóba sem jöhet, mert a fókusz a hosszútávú gondolkodáson és a veszteségek elkerülésén van.

Az összefoglalót készítette: Nagy Krisztina Zsuzsanna, ügyvezető titkár, FBN-H Egyesület